PEIDETUD KUNINGRIIK

Öötaeva säravate tähtede all
Praegu on 16. juuli 2018, 04:53

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Tee uus teema Vasta  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Postituse teema: King ja tema Tume Torn
PostitusPostitatud: 16. jaanuar 2008, 14:44 
Eemal
Keskmaa Ordu Südametunnistus
Tegelase avatar

Postitused: 4695
Lugen teist osa. Mulle meeldib.
Tõsi, sissejuhatus meeldib kõige rohkem - Eastwoodi habemetüüka, 19-aastane olemise ja punnkõhu kohta käiv. Aga arvestades, et kahe loetud mitte-tumeda-torni Kingi-raamatu puhul oli mul hirmus vaev lõpuni jõuda ja ühega tegingi sellise sobi ära, et poole pealt lugesin ära kakskümmend viimast lehekülge ja vahejäänut mitte kunagi, on ikka üllatavalt hea lausa.
Ronald on meeldiv ja need vennikesed, kellega ta kohtub, ka. Ja lisaks on meeldivalt palju romantilist (ikka see pärisromantika, mitte rooside ja veini vaid sügava taeva, lõkketulede ja verevendluse romantika) meeleolu ja klassikalist Üllast, Kuid Mitte Eriti Ennastohverdavat SÕprust.
Ronaldi minevik paistab samuti olevat uurimist väärt (kuigi ma kahtlustan, et see saab väga masendav osa olema) ja üldse mulle meeldib Kingi asjassesuhtumine - ta kirjutab Tumedas Tornis põnevat lugu, mida kuulajad tahaksid kuulata, rikkumata seda samas eriliste jälkuste ega sellega, et kõik on hirmus masendav ja õudne. Kui asjad on jälgid, masendavad ja õudsed, viskab ta vahele natuke rahulikku surmale silmavaatamist+sõnahuumorit ja kohe hakkab parem. Tubli töö.
Ostan vist esimese (seni loetud raamatukoguvariant) ning kolmanda osa ka kohe, kui kätte saan.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,
pilkavalt irvitab taevas.

kelner? midagi verist ja rrrrromantilist mulle, paluks

Üles
 Profiil  

Postituse teema: Re: King ja tema Tume Torn
PostitusPostitatud: 19. jaanuar 2008, 21:34 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 277
Eee...kas ta nimi mitte Roland ei olnud? Või on see näpuviga?
Aga mulle meeldib samuti.
Lähen varsti kolmandat osa otsima.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20. jaanuar 2008, 19:30 
Eemal
Tegelase avatar

Roland jah.
loomulikult.
Need 2 nime lähevad mul alatihti sassi.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19. märts 2008, 15:56 
Eemal
Tegelase avatar

Lugesin "Ahermaa" samuti läbi.

King doseerib hästi, nagu ma oma esimeses selle teema postituses juba märkisin. Teab, millal ei tasu pinget rohkem peale pressida, oskab poolikuks jätta. Hoiab põnevust, jõudmata välja teisele poole - sinna, kus jätad raamatu seepärast mõneks ajaks katki, et see kisub sust liiga negatiivseid emotsioone välja. Samuti käib ta hästi ümber salapära ja ettemääratusega.
Viimast on siiski minu maitse jaoks tilk liiga palju, aga tilk pole ju nii oluline. - teate, see meetod, kus tegelased teevad midagi seetõttu, et "Miski nende sees" käsib niiviisi teha ja lõpuks selgub, et jeh, just see oligi ainus õige asi, mida nad teha said - seda on ehk pisut ülemäära. Ei mõju halvasti mitte niivõrd loo usutavusele kui kaasaelamisvõimele. Kas teie elus on palju asju, mille kohta te tunnete sisimas, et "just nii ja mitte teisiti"? Minu elus on neid vähe olnud ja takkajärgi oma käitumist läbi mõeldes avastan ma üldiselt just vastupidist - et sai ikka lollisti tehtud oma hetkeuidudega kaasa minnes.
Aga Kingi tegelastel on muidugi ka (mille sügavamat erinevust saatusest ei ole ta veel selgitanud), nii et kes olen mina kobisema, et kangelaste valikud on liiga kergeks tehtud?
Ja tegelased ise on head. Usutavad ja meeldivad. Isegi ilged kaakasjad nagu julm Blaine või umbehull Tik-Tok-mees on just piisavalt meeldivad et mitte endamisi ohata "jälle tema, nüüd läheb kõik nagunii jälgiks ja halvasti". Tõelised jälgid tegelased on lühiajalised ning vilksavad parasjagu nii palju, et neid vihkama hakata ja rõõmustada, et mõni laskur kasutas relva ning nüüd on nendega aamen. Ning meeldivad tegelased on tõepoolest meeldivad. Nurkadega ja elusad.
Ning positiivsete kõrvaltegelaste suhtes ei pitsitata kaastunnet samuti välja. Nad on nagu on ja suudavad kuidagi ise toime tulla. Või kui nad surevad, siis pole see mingi halevõigas "no nuta, lugeja, NUTA!"-stseen. Väga teretulnud.

Emotsioonide paras doseerimine on nende raamatute parim külg ühesõnaga. Tegelased on teine väga hea asi. Ning juurde liites veel kaunis köitva sündmustiku ongi tulemuseks korralikud raamatud. Mitte just geniaalsed, aga kindlasti korralikud.

Minu lemmikkoht "Ahermaast" on aga pisike lõik üsna raamatu alguses, kus 2 erinevatest aegadest ja kultuuridest pärit tegelast lühidalt arutlevad lapsekasvatuse üle. Selline kultuuride võrdlus, kus ei panda hindeid ega määrita pähe õiget vastust, on äärmiselt elegantne ja mul on ainult kahju, et neid kohti, kus tänapäevase ja edasi liikunud maailma tõekspidamiste erinevuste üle arutletakse, rohkem pole.

OOtan 4. osa eestikeelset tõlget.

Üks kaebus on ka. Tõlge ei klapi 1. osa tõlkega. Mõned võtmetähendusega meeleoluloovad laused ja sõnad on erinevalt tõlgitud. "Palaver" ja "arupidamine" ei kõla tekstis samamoodi (ja mulle "palaver" väga meeldis).
Konkreetseid näiteid rohkem ei meenu hetkel, aga neid oli - sama lauset, mis pidanuks olema täpne tsitaat, oli 1. ja 3. osas erinevalt tõlgitud. päh.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19. märts 2008, 18:26 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Postitused: 7592
palaver on ju soome nüüdisaegne "laensõna", sest palaveri tähendab teadupärast soome keeli koosolek.

Never mind.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 19. märts 2008, 18:41 
Eemal
Tegelase avatar

juhtumisi on see sõna, mis Kingile meeldis ja just sellisena - "palaver" - ta seda oma inglisekeelses tekstis kasutas.

ning ka tõlkes kõlas väga võimsalt.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20. märts 2008, 15:20 
Eemal
Keskmaa Ordu Rüütel, Durini Koja Meister
Tegelase avatar

Postitused: 2359
http://www.thefreedictionary.com/palaver

Sealt saab hoopis vastuse, et on Euroopa maadeavastajate ja Aafrika kohalike vahel arendatav vestlus.
Minul seostus kah kohe Soome keelega, algul häiris natuke, siis hakkas meeldima.
Äkki King on poro?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 20. märts 2008, 23:54 
Eemal

Postitused: 2
See kuradirohi ja saatanarohi oli ka erinevates raamatutes erinev. Ise eelistan kuradirohtu.
Üldse tundus kolmanda raamatu tõlge kõige kehvem mulle. See oli ka üks põhjustest miks lugesingi 4 viimast originaalis läbi ja ei hakanud eestikeelseid tõlkeid ootama.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 21. märts 2008, 20:11 
Eemal
Tegelase avatar

on jah.
Kumb kõlab paremini
Varjude Daam või Varjude Naine?

võeh 3. osa tõlkele!

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 16. juuni 2008, 22:07 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 2035
Ei lugenud küll tõlget, aga lugesin terve sarja inglise keeles läbi.

Eks ta aina haigemaks läheb ja lõpp rebib ka killukese hinge seest. Minul vähemasti rebis, aga ju mängis selles ka osa minu suur sümpaatia Rolandi suhtes (like, how badass can you get?).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09. märts 2009, 14:32 
Eemal
Tegelase avatar

Töötasin läbi neljanda köite, eesti keelde tõlgitud kui "Võlur ja klaas".

* Kahtlemata võttis selle lugemine mult senistest kõige rohkem aega. Mitte lihtsalt seetõttu, et raamat on jube paks ja maksis kuramuse 410 krooni vaid seepärast, et ma jätsin lugemise mitu korda pooleli.
Kui 1. osa oligi nii õhuke, et läks nagu lupsti, siis 2. ja 3. said loetud üsna järjest ja pidades ainult mõnesid unepause ja v-o ka mõningaid vältimatuid katkestusi. (Täpselt enam ei mäleta)
Neljandaga oli mul reaalseid raskusi.

Alguses ei saanud hästi vedama, mul on kõigi Kingi raamatute puhul alguses selline tunne, et ta paneb tegelased jõuga liikuma, sunnib neid. Kui nad on käima läinud, siis hakkavad orgaaniliselt tegutsema ning kõik on korras, aga esimesed 20-40 lk tirib King neid toore jõuga edasi.
Aga sellest sai kähku üle.

Siis läks mõni aeg päris libedalt... ja siis tuli armastuslugu.
Mul on tõrge lugude suhtes, kus halb lõpplahendus on ette teada - ning seekord oli ette teada, sest King mainib juhtunut eelnevates raamatutes ka juba. Nii et kõik see armastuslugu oli üks sünk eelmäng sellele, mis Susaniga juhtub.
Oi, see oli raske lugemine.

Sellistes olukordades teen mina nii, et loen natuke sealt, kus intriig hargnema hakkab, ja siis natuke sealt, kus kõik juba täiesti P**** läheb. Ja siis jälle algusosa edasi ja siis täielikule lõpuosale eelnevat (kus asjad alles hakkavad täiesti p**** minema) jne kuni saan keskel kokku. Ja siis ma suudan lõpuosa uuesti järjest ka läbi lugeda, aga see on üks vaev ja nutt. Emotsioonide hea doseerimine? Sedakorda mitte, härra King, seekord läks sellega üsna metsa.

Ja kõige selle otsa tegi kodanik King selle päris karmi osaga sobi.
SPOILER

no ei ole ikka küll nii, et kui sind elavalt põletatakse, siis sa karjud kaks korda: "Ma armastan sind, Ronald!" ja siis sured, tundes küll kuumust, aga mitte valu. Muidu on selline aus üsna naturalistlik tekst, kus kepitakse põhjapõtru (kui su õde jookseb kiiremini kui sina) -
ja siis sihuke romantiline surma ja kannatuste odavakstegemine. Kui ta põletab oma kangelanna elavalt, põletagu vähemalt ausalt.

Keskosa tasus minul lugeda ainult Cuthberti ja ehk ka Jonesi pärast, need olid toredad tegelased, kelle arvamised mulle ka korda läksid. S.t. Ronald ja Susan läksid ka korda, aga ma ju teadsin, kuidas nende lugu läheb ja ma parem distantseerisin end hingeliselt, et mitte täiesti traumeeritud olla raamatu lõpuks.

Õnneks raamatu pärislõpp oli jälle tagasi Eddie, Jake'i ja Susannah' juures ja ma sain oma vaevade eest väikese kommi ka.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17. juuli 2009, 14:24 
Eemal
Tegelase avatar

Viies osa läbitud.

Tunnustan.

Kohe näha, et King on vahepeal, 4. ja 5. osa vahele jäävate aastate jooksul, kirjutavast mehest päris kirjanikuks kasvanud.
Tekst ei ripata, ei ole surnud alu elusate vahel (neljandas oli neid kohti, kus tekst sunnitakse jõuga edasi minema, mitu) ning tegelased elavad, neil on näod (ja nende isadel on näod) ning nende elusündmused on jutustatud kaunilt ja põnevalt.
(Varem olid ka, 2. ja 3. raamat on väga head, 1. ja 4. korralikult õmmeldud, aga selles viimases oli tunda rahulikku kindlat kätt, seda, mis isegi inspiratsiooni puudumise korral suudab laeva vigastamatult sadamasse tüürida.)

Mulle meeldib, kuidas ta valib neid, kes surma saavad (sest keegi peab ju alati surema ka) ning kuidas ta ei vaata kõrvaltegelaste surmast üle, aga ei vääna meid nendega ka välja (tüübid, kes ilmuvad nähtavale ainult selleks, et peategelane nutaks ja halaks nende laipade kohal, on ameerika telesarjade üks masendavaimaid osi).

Eriti nauditav on minu jaoks elulisus ja samas delikaatsus, millega ta puudutab sittumist, seksi jms.

Hea raamat, korralik meelelahutus intelligentsele inimesele (mitte ses osas, et see lahutaks intelligentse inimese meelt paremini kui väheintelligentse oma, aga lihtsalt on raamatuid, mis vähenõudliku meelt lahutavad, aga korralikust teksti- ja karakteriloomest lugu pidajal tõuseb oksemaik kurku. See siin ei ole üks neist).

Soovitan.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 17. juuli 2009, 18:29 
Eemal
Keskmaa Ordu Rüütel, Durini Koja Meister
Tegelase avatar

Postitused: 2359
Mul V loetud 602/813.
Mulle kogu aeg tundub, et Kunn paneb Vanameistri pealt maha, vähemalt mõjutusi on tunda (teekond tornini kui selline, Must Kolmteist meenutab mulle Palantiri, mingid paralleelid on veel lugedes pähe karanud), aga samas ta muidugi tunnistab, et Vanameister on teda kõvasti mõjutanud.

IV osa oli nagu armetu armuromaan, ma olin õnnelik, et selle läbi sain, samas I mulle meeldis. Aga tase on tõesti ebaühtlane, loodan, et taandarengut ei tekki.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 30. september 2010, 18:48 
Eemal
Tegelase avatar

http://www.stephenking.com/promo/dark_tower_film_and_tv/news_tracker/dark_tower_pr1.pdf

Teadaanne on vastikus formaadis, ilma ilusate vilede ja kelladeta.
Aga sisu on huvitav!

“Stephen King is a brilliant storyteller who creates imaginary worlds that resonate with the
broadest audiences across ages and demographics,” said Gaspin. “We are thrilled to
partner with our colleagues in the film division and Brian, Ron and Akiva to bring
Stephen’s vision to the largest audience possible through this innovative multi-platform
collaboration.”

Howard, Grazer and Goldsman are planning for the first film in the trilogy to be
immediately followed by a television series that will bridge the second film. After the
second film, the television series will pick up allowing viewers to explore the adventures of
the protagonist as a young man as a bridge to the third film and beyond
.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 03. aprill 2011, 15:11 
Eemal
Tegelase avatar

ma kuuenda osa kohta ei olegi midagi öelnud, nagu näha.

ei teagi praegu täpselt miks - võib-olla seepärast, et kogu see deemonraseduse teema läks must natuke nagu mööda - see ei erutanud mind emotsionaalselt, nagu oleks pidanud vaid... ma lugesin seda ja sain aru, et see tundub neile (tegelastele) tähtis, aga mul oli tunne, et tegu oli valejälgedega.
ja nagu ma 7. nägin, oli mul õigus.

SPOILER

Mordred ei olnud oluline.
Mordred on igav ja temast on natuke kahju, aga ta ei ole oluline ei selles tumeda torni maailmas, peategelaste saatustes ega üldse õieti mitte kuskil.

Ta on üledramatiseeritud kõrvalliin. Kolmveerand 6. raamatust (mis oli üpriski põnev ja puha ja kus oli üks imekauniskoht) keerles üledramatiseeritud kõrvalliini ümber.
Mine perse, King! Mine sinna otse, lähte ruutu läbimata!

7. raamat oli selles osas parem, et Mordred oli juba olemas ja kuigi ta tüütas mind alailma oma väljailmumisega ja sellega, mida ta tegi inimestega oma teel, polnud temas enam seda "Vaadake mind, tuleb suur linn!" ja tegelikult ei kärbsepesagi, mis mind pidevalt Mia rasedusloo juures häiris.
Lisaks on 7. ka muidu täitsa tore, ladus ja põnev.
Aga ma ei suuda Kingile andeks anda seda lõppu!
Mitte seda lõppu, mida ta soovitab mitte lugeda (too on hea. Tõesti hea lõpp! Musi!), vaid seda lõppu, mis on ENNE seda. Seda "õnnelikku".

SPOILER

Nagu... sa andsid mulle surmad. Sa andsid mulle põhjuse kaasa tunda ja kaasa elada ja tunnetada ohverdust ning valu, tunda hiljem kaasa ellujäänute kurbustele ja kaotustele ---- JA SIIS SA VÕTSID SELLE KÕIK TAGASI!?!?!
Nagu mida?!

Kas ma pean uskuma, et see Eddie on meie Eddie, sama ärgas ja armastav ja elujõuline, kui ta pole läbi teinud mingeid nendest retkedest, midagi neist elamustest, ainult rahulikku elu elanud ja siis natuke und näinud? Ja Jake? Oh taevas küll, kuidas saab olla Jake Jake hoopis teise lapsepõlve, mineviku ja eluga? Jake, kes ei tunne Rolandit, Jake, kes ei õpi ei laskma ega suitsetama ega surema ega tajunud eales isiklikult, et maailmu on muidki?
Ja kuidas, oh kuidas peaks Susannah, kes seni on üsna jalgadega maa peal (hahaha, ma olen nii vaimukas) loomus olnud, uskuma end hakkama saavat nende noorte süütute puhaste inimeste seltsis, kes meenutavad tema armsamat ja tema sõpra, aga ei ole nemad?
Oh!
See oli odav. sa näitasid meile tragöödiat ja nimetasid seda "õnnelikuks" käiguks!
Pista endale pea persse King, pista otse ja lähte ruutu läbimata ja jätagi sinna!

Kokku - põnev lugu. Köitev lugu. aga seda kannavad tegelased ja sujuv keelekasutus, aga mitte sündmused.
Vahet pole, millest nad oleksid läbi käinud.
Täiesti vabalt võiks hakata kirjutama uut seitsmikku koos sarve ja uute tegevuste ja seiklustega - ja kuni peategelased ja nende suhted oleksid samad, oleks need uued 7 üsna täpselt samad raamatud mis vanadki.
King kirjutas 7 köidet actioniga põimitud suhtedraamat.
Ok.
Mis seal ikka.
Täitsa - lahedad raamatud ju ikkagi.

aga...
ohjummal küll, nii kurb kui see ka pole, ta hindas neid üle. Nad ei ole nii head, et kannatada välja võrdlust noh, nt - Sõrmuste Isandaga.

Ja lõpus võttis ta minult ära isegi selle suhtedraama intensiivsuse ning muutis selle - odavaks. Asendatavaks. Päris-asjast mänguasjaks.
Ma ei ole selle eest tänulik.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

Näita postitusi vastavalt:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta  [ 17 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Vaata tegelaste toimetusi

Tegelased siin foorumis: Mitte ühtegi rändurit ja 1 tundmatu seikleja