PEIDETUD KUNINGRIIK

Öötaeva säravate tähtede all
Praegu on 16. juuli 2018, 04:43

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Tee uus teema Vasta  [ 55 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 17:03 
Eemal

Postitused: 151
Mortimer kirjutab:
See et sulle need osad ei meeldinud, on su enda probleem.
Teistele meile istub kogu sari uber-hästi.
Sul on vist mingi trauma religiooniteemaga. Keegi ei käsi sul usutunnistust omaks võtta. Ega see mingi misjonäri-sari pole.. Kui stoori sellest rikkust juurde võidab, siis pole usuteemat vaja karta.

Usu teema on sees seetõttu, et "cylons - they have a plan".

Usku tugevab sarjas eriti see, et need ennustet asjad hakkavad reaalsuseks saama.

Kujuta ise ette, mida sa taolises olukorras hakkaksid mõtlema.
ntx
Kui keegi räägib sulle, et sa homme saad kokku vana tuttavaga, kellega lähete kohvikusse ja aasta pärast abiellute ning siis saate veel kolmikud lasteks.. kui selline lambist võetud asi tõelisuseks saab, hakkad ikka mõtlema, et oot. Mida see nö "prohvet" veel pajatas ja kuidas pagan see nüüd niimoodi juhtus..

Aitäh! *Loeb oma eelmise posti uuesti läbi*; *Ei leia, et oleks midagi valesti öelnud*

Kas ma solvasin sind kuidagi? Traumat pole. Anna andeks, psühholoog.

"Kujuta ise ette, mida sa taolises olukorras kakkaksid mõtlema"
Tsiteerin ennast: "sarja tegelased võivad jumalasse uskuda."

Doh?

Ma ei väljendanud vastumeelsust religooni kui sellise vastu, vaid et see BSG sarjas nii domineerib(IMVHO).

"Usku tugevab sarjas eriti see, et need ennustet asjad hakkavad reaalsuseks saama. "

Ja täpselt see mulle ei meeldinudki. Et "näidatakse" ka vaatajatele, et midagi müstilist(olgu siis saatus või usk vms) tõesti toimub.

Et siis ühesõnaga, kui minu arvamus sinu omaga ei ühti, ei tohiks ma üldse suud lahti teha? Ja ma vist mainisin, et sari meeldib(tõestuseks: esimene hooaeg amazonist tellitud, varsti kohal)?

Ilmselt said sa valesti aru(halb sõnastus minu poolt?). Ma ei tundud ennast üldse solvatuna nende osade poolt(sinu post küll natuke, aga nutma ei hakanud), see tegi lihtsalt need kõvasti halvemaks(lisan siia siis kindluse mõttes: minu jaoks).

Niiet minu arvates ei anna see story-le juurde vaid muudab selle labasemaks.

OK?

ps. Selgituseks veel juurde. Sari on küllaltki realistlik, eks? Võrreldes suure osa sci-figa, muidugi. Right? Loodi selline realistlik õhkkond ja mind selle lõhkumine häiris.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 20:16 
Eemal

Postitused: 194
fadalow kirjutab:
Ma ei väljendanud vastumeelsust religooni kui sellise vastu, vaid et see BSG sarjas nii domineerib(IMVHO).

"Usku tugevab sarjas eriti see, et need ennustet asjad hakkavad reaalsuseks saama. "

Ja täpselt see mulle ei meeldinudki. Et "näidatakse" ka vaatajatele, et midagi müstilist(olgu siis saatus või usk vms) tõesti toimub.

Ei ole kohe üldse sellega nõus. Religioon domineerib?
Nagu aru saan oled sa jõudnud osani Flesh And Bone (1x8). Kui mu mälu ei peta, siis ainukesed usuteemad on olnud Baltari ja Number 6 jagelused usu üle (ning see oli vist ainult ühes osas) ning 1x8 Starbucki ülekuulamine ja ettekuulutus (mida siiani on puudutatud ainult piloodis ja 1x8). Ma ei nimetaks seda domineerimiseks.

Pole sellega päri et religiooni/ettekuulutuse sissetoomine lõhub realistliku õhkkonda. Raske on siin aru saada mida sa "usu teema sisse toomise" all mõtled, religioon ja ettekuulutus on kaks erinevat asja. Religioon kui selline ainult süvendab realismi, selline cylonite/inimeste vastuolu ja kogu jumala(te)sse uskumine loob hea aluse kahe rassi (mingit paremat sõna praegu pähe ei tule) erinevuseks. Ettekuulutused ja müstika on osa ulmesarjadest (alustades B5st ja lõpetades kasvõi fantastikaga nagu Angel). Sense of wonder. Firefly's on selle kohta hea ütlus (Zoe'i vastus Wash'i küsimusele Riveri võimete kohta). Igal asjal on oma usutavuse piir ja vähemalt siiani pole ettekuulutuse teema seda ületanud.

Praegu jääb selline mulje, et sa materdad sarja, sest see ei liigu sinu ideoloogia järgi. Sari pakub mõlema "poole" argumente. Vähemalt minujaoks on see suur pluss, et pakutakse piisavalt mõtlemisainet ja paljud asjad jäetakse igaühe oma tõlgendada (vähemalt sinnamaani, kus sarja tegijad mängivad välja oma tõlgenduse). See, et sinu jaoks on ettekuulutus täielik BS on ainult positiive reaktsioon. Kuid sa keeldud uskumast, et keegi võib seda tõeks pidada (pean silmas mõnda BSG tegelast). Mortimer seletas selle väga hästi lahti.

Ok. loodetavasti mõttelennuga väga puusse ei pannud. :)

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 21:11 
Eemal

Sigma kirjutab:
fadalow kirjutab:

Ei ole kohe üldse sellega nõus. Religioon domineerib?
Nagu aru saan oled sa jõudnud osani Flesh And Bone (1x8). Kui mu mälu ei peta, siis ainukesed usuteemad on olnud Baltari ja Number 6 jagelused usu üle (ning see oli vist ainult ühes osas) ning 1x8 Starbucki ülekuulamine ja ettekuulutus (mida siiani on puudutatud ainult piloodis ja 1x8). Ma ei nimetaks seda domineerimiseks.

Pole sellega päri et religiooni/ettekuulutuse sissetoomine lõhub realistliku õhkkonda. Raske on siin aru saada mida sa "usu teema sisse toomise" all mõtled, religioon ja ettekuulutus on kaks erinevat asja. Religioon kui selline ainult süvendab realismi, selline cylonite/inimeste vastuolu ja kogu jumala(te)sse uskumine loob hea aluse kahe rassi (mingit paremat sõna praegu pähe ei tule) erinevuseks. Ettekuulutused ja müstika on osa ulmesarjadest (alustades B5st ja lõpetades kasvõi fantastikaga nagu Angel). Sense of wonder. Firefly's on selle kohta hea ütlus (Zoe'i vastus Wash'i küsimusele Riveri võimete kohta). Igal asjal on oma usutavuse piir ja vähemalt siiani pole ettekuulutuse teema seda ületanud.

Praegu jääb selline mulje, et sa materdad sarja, sest see ei liigu sinu ideoloogia järgi. Sari pakub mõlema "poole" argumente. Vähemalt minujaoks on see suur pluss, et pakutakse piisavalt mõtlemisainet ja paljud asjad jäetakse igaühe oma tõlgendada (vähemalt sinnamaani, kus sarja tegijad mängivad välja oma tõlgenduse). See, et sinu jaoks on ettekuulutus täielik BS on ainult positiive reaktsioon. Kuid sa keeldud uskumast, et keegi võib seda tõeks pidada (pean silmas mõnda BSG tegelast). Mortimer seletas selle väga hästi lahti.

Ok. loodetavasti mõttelennuga väga puusse ei pannud. :)

...Mu sõnastus oli ilmselt tõesti kehv. Tsiteerin end(:)) teist korda: "sarja tegelased võivad jumalasse uskuda."
Aga võtab ju küll realismilt ära. President ju nägi tulevikku???

Ei domineeri, õigus. Aga mina leidsin küll vihjeid pea igas osas(näiteks: kui Baltar vangis on. Peale seda kui ta jumalalt andestust jne palunud on, saab "imeväel" vabaks).

Religioon või ettekuulutus, vahet pole.

Mis Zoe siis ütles? Ma ei mäletagi.
:oops: :oops:

Ja ka mina ei nõustu sinuga. Kuidas mõlema poole argumente esitatakse, kui ikka sõna otseses mõttes president nägi tulevikku.

Muidugi, üks (vähemalt) loogiline lahendus sellele oleks. President on cylon :).

Ning ei, ma ei materda sarja, sest ta ei liigu minu ideoloogia järgi. Või noh, mingil määral võibolla jah.
Ma siis rohkem ei räägiks sellest :). Tegin paari osa põhjal ennatlikke järeldusi.

Veel mõned küsimused, kui keegi vastata viitsib. Miks cylonid jumalasse usuvad(jättes kõrvale võimaluse, et bsg-kas eksisteeribki jumal)? Nad on ju "masinad", kust nad veel usu on võtnud?

Ja kui tõsiselt neid cyloneid ikkagi võtta saab? Nad paistavad ikka VÄGA targad. Kas neil siis on tunded või "mängivad"? Boomer(both of 'em)nagu, eem...

Kuidas 6 Gaiusega suhtleb? Mingi kiip Gaiuse peas või mis? Miniseeriat ei jälginud vist väga tähelepanelikult, sealt see lünk tuleb ilmselt(või polegi seda öeldud?).

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:05 
Eemal

fadalow kirjutab:

Kas inimesed ei või siis ettekuulutust näha? Ja kes ütleb, et see ettekuulutus täide läheb.
Tsiteeri:
näiteks: kui Baltar vangis on. Peale seda kui ta jumalalt andestust jne palunud on, saab "imeväel" vabaks).

Õigus, see läks mul meelest ära. Kuid ma ei nimetaks seda domineerivaks teemaks.
Tsiteeri:

Ikka on vahe küll.
Tsiteeri:

Copy-paste IMDBst (Zoë: You live on a space ship, hun.)
Tsiteeri:
Ja ka mina ei nõustu sinuga. Kuidas mõlema poole argumente esitatakse, kui ikka sõna otseses mõttes president nägi tulevikku.

Siin pidasin uskumise ja mitte uskumise asja silmas. See, et president seda unes nägi ei tähenda, et sa seda uskuma peaksid.
Tsiteeri:
Nad on ju "masinad", kust nad veel usu on võtnud?

Miks ei võiks masinad uskuda? Ning kustkohast nad usu on võtnud - pole viitsimist praegu spekuleerima hakata (ning pole ka õigel lainel).

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:15 
Eemal

Sigma kirjutab:
fadalow kirjutab:

Kas inimesed ei või siis ettekuulutust näha? Ja kes ütleb, et see ettekuulutus täide läheb.
Tsiteeri:
näiteks: kui Baltar vangis on. Peale seda kui ta jumalalt andestust jne palunud on, saab "imeväel" vabaks).

Õigus, see läks mul meelest ära. Kuid ma ei nimetaks seda domineerivaks teemaks.
Tsiteeri:

Ikka on vahe küll.
Tsiteeri:

Copy-paste IMDBst (Zoë: You live on a space ship, hun.)
Tsiteeri:

Siin pidasin uskumise ja mitte uskumise asja silmas. See, et president seda unes nägi ei tähenda, et sa seda uskuma peaksid.
Tsiteeri:
Nad on ju "masinad", kust nad veel usu on võtnud?

Miks ei võiks masinad uskuda? Ning kustkohast nad usu on võtnud - pole viitsimist praegu spekuleerima hakata (ning pole ka õigel lainel).

"Ikka on vahe küll. "

Selle koha pealt pole. Minu jaoks. Muidugi on vahe. Aga seda teemat see ei mõjuta.

"Siin pidasin uskumise ja mitte uskumise asja silmas. See, et president seda unes nägi ei tähenda, et sa seda uskuma peaksid."

Kes ütles, et MINA uskuma peaksin? Näita palun.

Kui ütlesid seda niisama, mitte vastuargumendina(millele?), siis aitäh teavitamast....

"Miks ei võiks masinad uskuda? Ning kustkohast nad usu on võtnud - pole viitsimist praegu spekuleerima hakata (ning pole ka õigel lainel)."

Sest. Nad. On. Masinad.

"Kas inimesed ei või siis ettekuulutust näha? Ja kes ütleb, et see ettekuulutus täide läheb. "

See sari, nagu näha. President nägi cyloni suremist, ja täpselt nii see sündis.

ps. Mõtetu seda teemat edasi arutada. Aga kui tahate, siis minugipoolest.

Kui esimene hooaeg kohale jõuab ja vaadatud on täiesti, siis võibolla söön oma sõnu ja ütlen, et saatuse\ettekuulutuste\jumala teema tõesti lisab sarjale sügavust.

Viimati muudetud: fadalow; 10. november 2005, 22:21, muudetud 1 kord.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:20 
Eemal
Korra looja
Tegelase avatar

Postitused: 879
Tsiteeri:
Miks ei võiks masinad uskuda?

...sest masinad peaksid aru saama, et nad ei ole elavad, vaid toodetud mehhaanilised olendid. Asjade ja nähtuste seletamiseks on inimesed välja mõelnud müüdid ja religiooni, mis andsid neile funktioneeriva pildi maailmast, milles nad elavad. Teaduse arenedes (asjadest aru saades) kadus müütide algne mõte ja neist said vaid esteetiliselt võetavad jutud, ka religioon kaotas paljude jaoks mõtte.
Masinad peaksid mõtlema ratsionaalsemalt, justkui.
Loomulikult võis keegi neid religioosseteks programmeerida, aga miks ? Masinate kontrollimiseks on ka lihtsamaid programme, piisab ju väiksest signaalist, et rauavolaskid sulle alluksid.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:28 
Eemal

Tantilion kirjutab:
Tsiteeri:
Miks ei võiks masinad uskuda?

...sest masinad peaksid aru saama, et nad ei ole elavad, vaid toodetud mehhaanilised olendid. Asjade ja nähtuste seletamiseks on inimesed välja mõelnud müüdid ja religiooni, mis andsid neile funktioneeriva pildi maailmast, milles nad elavad. Teaduse arenedes (asjadest aru saades) kadus müütide algne mõte ja neist said vaid esteetiliselt võetavad jutud, ka religioon kaotas paljude jaoks mõtte.
Loomulikult võis keegi neid religioosseteks programmeerida, aga miks ? Masinate kontrollimiseks on ka lihtsamaid programme, piisab ju väiksest signaalist, et rauavolaskid sulle alluksid.

Ja juba sööngi oma sõnu. Nämm. Teema(siin foorumis, muidugi) läks juba (mõtetust) huvitavaks. Äkki tõesti arenesid cylonid nii targaks, et nad tõesti pole enam tavalised masinad. Äkki nad ei tööta puhtalt mingite programmide peal, vaid tõesti on mõtlemisvõimelised. Osa cyloneid on ju programmeeritud mõtlema, et nad on inimesed. (Kas cyloneid kontrollib mingi üks ülim arvuti? Või on kõik eraldi "isiksustega"?)Cylonid hakkasid inimeste vastu mässama. Nagu esimeses hooajas näha, võivad nad ka üksteise vastu mässama hakata(selline mulje jäi mulle vähemalt Caprical toimuvast). Äkki sellepärast ongi neile "kõrgemate" cylonite poolt religoon süstitud. Tegelikult, see võiks ka inimeste hirmutamiseks olla. Jumalat uskuvad masinad? Creepy.
Võibolla siiski mitte....

/\
lihtsalt üks mõtetu teooria, aga mina arvan asjast nii.

Viimati muudetud: fadalow; 10. november 2005, 22:33, muudetud 1 kord.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:28 
Eemal

"Kes ütles, et MINA uskuma peaksin? Näita palun."

Kasvõi eelmise postituse viimane lause. Täpsustuseks veel niipalju, et minu eelmise postituse vastus käis 2 küsimuse kohta.

"See sari, nagu näha. President nägi cyloni suremist, ja täpselt nii see sündis."

Siin pidasin suuremat ettekuulutust silmas. Episoodi üksikasjad pole mul kahjuks meeles.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:32 
Eemal

Sigma kirjutab:
"Kes ütles, et MINA uskuma peaksin? Näita palun."

Kasvõi eelmise postituse viimane lause. Täpsustuseks veel niipalju, et minu eelmise postituse vastus käis 2 küsimuse kohta.

"See sari, nagu näha. President nägi cyloni suremist, ja täpselt nii see sündis."

Siin pidasin suuremat ettekuulutust silmas. Episoodi üksikasjad pole mul kahjuks meeles.

Millise "eelmise"?

"Siin pidasin suuremat ettekuulutust silmas. Episoodi üksikasjad pole mul kahjuks meeles."

Ok. Siis rääkisime mööda.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:38 
Eemal

Tantilion kirjutab:

Justnimelt peaks.
Masinate all on siin mõeldud siiski täielikuid AI'd. Miks ei võiks mõtlev olend hakata uskuma?

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 10. november 2005, 22:43 
Eemal

fadalow kirjutab:
Millise "eelmise"?

Me rääkisime mööda.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 12. november 2005, 15:57 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 220
Hmm.. vabandan selle üle, et olin torisemistujus eelmises postis, Fay. Inimlik emotsioon, mida me nüüd siin ka masinatele omistame. Muidugi mõista on kõigil sõna-, väljendus- ja arvamisvabadus olemas.

Püüdes lühidalt kokku võtta, siis mind kummastas taoline tõrges suhtumine lihtlabasesse inimlikku "millessegi uskumise vajadusse".
Mina usun näiteks, et vaarikamoos pannkoogil on väga maitsev.
Samuti usun ma, et subjektiivselt tõelise väärtusega on asjad, millesse sa oled nõus aega investeerima.
Lisaks arvan (usun?, tahaksin uskuda?) ma, et võibolla on tõepoolest tulevikku nägemine võimalik. See, et ma pole seda kogenud, ei tee seda valeks, kuid ei kinnita ka selle võimalikkust.

Samas sarjas on ju kõik võimalused avatud - luua universum, milles taolised asjad tõesti juhtuvad. Meil igapäevaselt nina all sellist ei juhtu, kuid pole ju mingi saladus, et miskid posijad ja ettekuulutajad suudavad mingil veidral põhjusel teatavaid asju ette näha. Kui sari sellise juhtumi sulle nina alla toob, siis mitte-kõige-avatuma-mõttemaailmaga inimene võib sellest kindlasti ära kohkuda. Loodan, et sa siiski suudad kunagi aktsepteerida ka võimalusi, kus mustikamoos maitseb pannkoogi peal paremini kui vaarikas.
(Vastasel korral on sul väga keeruline sci-fit või laiemalt spekulatiivset fiktsiooni tarbida)

Kuid kui ma nüüd tohin, siis asuksin edasi teema juurde.

Nimelt jääb mulle mõistetamatuks jällegi diskuteeritav punkt, kus väidetakse, et "masin ei või uskuda". Tõttöelda pole keegi masina definitsioonigi avanud.

Ntx:
Dictionary
Wikipedia

Ei julgeks masinat defineerima hakata, kuna loogika polnud mul kunagi tugevaim aine, kuid oletan, et kõik meist tajuvad mingil määral termini olemust.

Sooviksin laiendada silindrite ja kolbide "masina" mõistet ka bioloogilisele tasandile - inimesele. Inimene on samuti üks keerukas ja mõistatuslik mehhanism, mis koosneb peamiselt veest jms. Tõtt öelda on kõik elus organismid ühed keerukad masinavärgid, milles olevad organid peavad elutalitluse tagamiseks ühiseid ponnistusi tegema.

Nüüd vahe inimeste ja cylonite vahel ilmneb enamasti vast ühtede "tehislikkuses". Olen veendunud, et cylonid on kloonitud ja nende taju/mõistus on "programmeeritud" vastavalt cylonite vajadustele.
Neile on küll antud mingi vabadus, kuid tundub, et religioon on neid kontrolliv jõud. (Vrd nõiajaht ja inkvisitsioon pimedal keskajal.)

Kõiki eluvorme on võimalik kloonida, kas see tähendab, et nad on kohe "masinad", või vastupidiselt - kas see tähendab, et tavalised inimesed on vähem masinad.

Arvan, et paljusid hirmutab just geenimanipulatsioon ja selline "jumala mängimine", mis ei lähe nende maailmapildiga kuidagi kokku - sa saad ju inimest ainult ühel mõnusal moel teha. See on justkui omaette anti-religioon. "Geenitehnoloogid on saatanast"

Lühidalt point on selles, et 6 ei tundu mulle sugugi rohkem masin kui näiteks mina ise. See, et ta on võibolla tehislikult loodud, ei vähenda fakti, et ta on mõtlev ja mõistusega ilmakodanik. Kuidas ta siia on jõudnud, on irreleventne "masina" mõiste koha pealt.

Nüüd BSG sisu koha pealt on cylonite tehislikkus küll oluline.
Tekib küsimus, et kui ennem olid cylonid lihtsalt üliarenenud mehhaanilised masinad, on nad nüüd täiesti reaalsed bioloogilised organismid - täpselt nagu inimesed - kuidas sai taoline kvalitatiivne hüpe korraga võimalikuks? Kes on sellise kloonimisprotsessi taga?

Me teame, et cylonite mõistus surma korral ei sure vaid kandub üle kuhugile tsentraalmaatriksisse või "cyloni-võrguserverisse". Sealt võib edasi oletada, et kusagil (kas base-staril vms) on miski kloonivabrik, mis toodab vastavalt vajadusele "kesti" cyloni mõistustele. Suremise korral laetakse üles laetud mõistus järgmisse kehasse ja läheb edasi.

Nüüd kui veel kaugemale minna, siis võib oletada, et kvalitatiivse hüppe võisid tingida ntx kaua otsitud Maa inimeste mässamine miskite masinatega.
Võibolla cylonid hävitasid Maa-inimesed ära ja läksid ülejäänuid otsima.
Võibolla uued cylonid on kaotaja poolelt võetud "materjali" (ehk siis inimeste) uuesti kasutus cylonite enda eesmärkidel. Aju ümberprogrammeerimine võib olla aastakümnete pärast ju täiesti realistlik. Võtkem aju kui salvestusseadet, kust "Maa-inimese" mõistus on ära kustutatud ning asemele pandud cylonite operatsiooni-süsteem.
Võibolla on tegu üldsegi inimeste endi luhta läinud eksperimendiga, kus programmeeriti sõdurite aju militaareesmärkidel ümber, kuid need hakkasid mässama ja nüüd moodustavad uber-intelligentse cylonite rassi.

Spekulatiivne fiktsioon ma ütlen teile - I love it!

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 12. november 2005, 19:21 
Eemal

Mortimer kirjutab:
Hmm.. vabandan selle üle, et olin torisemistujus eelmises postis, Fay. Inimlik emotsioon, mida me nüüd siin ka masinatele omistame. Muidugi mõista on kõigil sõna-, väljendus- ja arvamisvabadus olemas.

Püüdes lühidalt kokku võtta, siis mind kummastas taoline tõrges suhtumine lihtlabasesse inimlikku "millessegi uskumise vajadusse".
Mina usun näiteks, et vaarikamoos pannkoogil on väga maitsev.
Samuti usun ma, et subjektiivselt tõelise väärtusega on asjad, millesse sa oled nõus aega investeerima.
Lisaks arvan (usun?, tahaksin uskuda?) ma, et võibolla on tõepoolest tulevikku nägemine võimalik. See, et ma pole seda kogenud, ei tee seda valeks, kuid ei kinnita ka selle võimalikkust.

Samas sarjas on ju kõik võimalused avatud - luua universum, milles taolised asjad tõesti juhtuvad. Meil igapäevaselt nina all sellist ei juhtu, kuid pole ju mingi saladus, et miskid posijad ja ettekuulutajad suudavad mingil veidral põhjusel teatavaid asju ette näha. Kui sari sellise juhtumi sulle nina alla toob, siis mitte-kõige-avatuma-mõttemaailmaga inimene võib sellest kindlasti ära kohkuda. Loodan, et sa siiski suudad kunagi aktsepteerida ka võimalusi, kus mustikamoos maitseb pannkoogi peal paremini kui vaarikas.
(Vastasel korral on sul väga keeruline sci-fit või laiemalt spekulatiivset fiktsiooni tarbida)

Kuid kui ma nüüd tohin, siis asuksin edasi teema juurde.

Nimelt jääb mulle mõistetamatuks jällegi diskuteeritav punkt, kus väidetakse, et "masin ei või uskuda". Tõttöelda pole keegi masina definitsioonigi avanud.

Ntx:
Dictionary
Wikipedia

Ei julgeks masinat defineerima hakata, kuna loogika polnud mul kunagi tugevaim aine, kuid oletan, et kõik meist tajuvad mingil määral termini olemust.

Sooviksin laiendada silindrite ja kolbide "masina" mõistet ka bioloogilisele tasandile - inimesele. Inimene on samuti üks keerukas ja mõistatuslik mehhanism, mis koosneb peamiselt veest jms. Tõtt öelda on kõik elus organismid ühed keerukad masinavärgid, milles olevad organid peavad elutalitluse tagamiseks ühiseid ponnistusi tegema.

Nüüd vahe inimeste ja cylonite vahel ilmneb enamasti vast ühtede "tehislikkuses". Olen veendunud, et cylonid on kloonitud ja nende taju/mõistus on "programmeeritud" vastavalt cylonite vajadustele.
Neile on küll antud mingi vabadus, kuid tundub, et religioon on neid kontrolliv jõud. (Vrd nõiajaht ja inkvisitsioon pimedal keskajal.)

Kõiki eluvorme on võimalik kloonida, kas see tähendab, et nad on kohe "masinad", või vastupidiselt - kas see tähendab, et tavalised inimesed on vähem masinad.

Arvan, et paljusid hirmutab just geenimanipulatsioon ja selline "jumala mängimine", mis ei lähe nende maailmapildiga kuidagi kokku - sa saad ju inimest ainult ühel mõnusal moel teha. See on justkui omaette anti-religioon. "Geenitehnoloogid on saatanast"

Lühidalt point on selles, et 6 ei tundu mulle sugugi rohkem masin kui näiteks mina ise. See, et ta on võibolla tehislikult loodud, ei vähenda fakti, et ta on mõtlev ja mõistusega ilmakodanik. Kuidas ta siia on jõudnud, on irreleventne "masina" mõiste koha pealt.

Nüüd BSG sisu koha pealt on cylonite tehislikkus küll oluline.
Tekib küsimus, et kui ennem olid cylonid lihtsalt üliarenenud mehhaanilised masinad, on nad nüüd täiesti reaalsed bioloogilised organismid - täpselt nagu inimesed - kuidas sai taoline kvalitatiivne hüpe korraga võimalikuks? Kes on sellise kloonimisprotsessi taga?

Me teame, et cylonite mõistus surma korral ei sure vaid kandub üle kuhugile tsentraalmaatriksisse või "cyloni-võrguserverisse". Sealt võib edasi oletada, et kusagil (kas base-staril vms) on miski kloonivabrik, mis toodab vastavalt vajadusele "kesti" cyloni mõistustele. Suremise korral laetakse üles laetud mõistus järgmisse kehasse ja läheb edasi.

Nüüd kui veel kaugemale minna, siis võib oletada, et kvalitatiivse hüppe võisid tingida ntx kaua otsitud Maa inimeste mässamine miskite masinatega.
Võibolla cylonid hävitasid Maa-inimesed ära ja läksid ülejäänuid otsima.
Võibolla uued cylonid on kaotaja poolelt võetud "materjali" (ehk siis inimeste) uuesti kasutus cylonite enda eesmärkidel. Aju ümberprogrammeerimine võib olla aastakümnete pärast ju täiesti realistlik. Võtkem aju kui salvestusseadet, kust "Maa-inimese" mõistus on ära kustutatud ning asemele pandud cylonite operatsiooni-süsteem.
Võibolla on tegu üldsegi inimeste endi luhta läinud eksperimendiga, kus programmeeriti sõdurite aju militaareesmärkidel ümber, kuid need hakkasid mässama ja nüüd moodustavad uber-intelligentse cylonite rassi.

Spekulatiivne fiktsioon ma ütlen teile - I love it!

Aga mustikas ongi mõnikord maitsvam! Oleneb tujust ja kõhust. Ma pole suur vaarikafänn, tegelt.

Jah, sci-fid vaadates peab olema avatud meelega. Samas, BSG pole päris klassikaline sci-fi. Ta on natuke seep(heas mõttes).

Tegelikult on ju sci-fi ka fantasy jne. Aga, mulle meeldib kui need kaks žanri lahus hoitakse. Ma võin väga vabalt ka vaadata jumalaga\jumalatega sarja( see paljudemeelest labane sari "Hercules" oli ikka lahe küll, ja Xenal ka viga polnud vist). Kuskilt jookseb igaühel piir, millest edasi ta peab sci-fid fantasyks. BSG jookseb nende osadega väga piiri peal.

"Arvan, et paljusid hirmutab just geenimanipulatsioon ja selline "jumala mängimine", mis ei lähe nende maailmapildiga kuidagi kokku - sa saad ju inimest ainult ühel mõnusal moel teha. See on justkui omaette anti-religioon. "Geenitehnoloogid on saatanast" "

Olen ka üks nendest. Kuigi, kas nad just saatanast on, aga noh. Geenitehnoloogia on liiga ohtlik asi. Ma ei taha täiuslik olla(see käib siis otseselt inimeste "paremaks" muutmise kohta, aga ega kloonimine jne ka mulle kuigi tore ei tundu).

Muidugi on mu enda viga, et need osad mulle ei meeldi :). Arvamused ei saagi kõigil ühesugused olla. Aga tõesti, kvaliteet, imo, oli neis ikka kehvem küll.

Ps. Kui kedagi huvitab, siis Firefly-d on minisarjas näha(14ndal minutil) ;). Ei, päriselt kohe(google peaks aitama). Ilmselt effektimeeste, kes Firefly-st tulnud, trikk.

edit:P

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 13. november 2005, 12:35 
Eemal

Tegelt, ma tahaks teada, kuidas 6-ga lood on(üleval pool kuskil küsisin vist)? Keegi teine 6-t ei näe. Võinoh, tema klooni küll ühes osas, aga muidu mitte. Et ta on siis mingi kiip Baltari peas?

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 13. november 2005, 13:01 
Eemal

Vaata sarja. :)

Üles
 Profiil  

Näita postitusi vastavalt:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta  [ 55 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Vaata tegelaste toimetusi

Tegelased siin foorumis: Mitte ühtegi rändurit ja 1 tundmatu seikleja

Sul puuduvad õigused uute teemade algatamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused postitustele vastamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused oma postituste muutmiseks siin foorumis
Sul puuduvad volitused oma postituste kustutamiseks siin foorumis
Sul puuduvad volitused manuste lisamiseks siia foorumisse

Otsi :
Mine :