PEIDETUD KUNINGRIIK

Öötaeva säravate tähtede all
Praegu on 15. august 2018, 17:17

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Tee uus teema Vasta  [ 34 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Postituse teema: Sauroni mõju.
PostitusPostitatud: 20. september 2006, 19:39 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 5047
Mind huvitab, kui suur oli Sauroni vägevus sel hetkel, kui ta istus oma troonil Mordoris.

SI-s on justkui aimata, et kui Sauron oleks keskendunud kellegile piisavalt lähedal - aga siiski väljaspool Mordori mägesid - oleks piisanud lihtsalt tema vaimsest kohalolekust, et vastane oleks langenud, või sattunud tugevalt tema võimusesse. Kas seda tõena võtta?

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 21. september 2006, 09:27 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Postitused: 7592
Ei.

Never mind.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 21. september 2006, 10:12 
Eemal
Tegelase avatar

Azaghâl kirjutab:
Ei.

Selge, teema ammendatud. :lol:

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 12:32 
Eemal
Keskmaa Ordu Südametunnistus
Tegelase avatar

Postitused: 4695
Mina ei saa aru :?
Miks ei?
Miks jaa?
Appi!

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,
pilkavalt irvitab taevas.

kelner? midagi verist ja rrrrromantilist mulle, paluks

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 12:38 
Eemal
Tegelase avatar

Tegelikult on lugu selles, et mulle on jäänud vägisi mulje, nagu oleks Sauron, va ropp, suutnud igasugu imetrikke korda saata ka nö distantsi pealt. Nõidusevärk, noh.

Samas ei ole ma ka kindel.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 12:48 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Toon siia lõigukese minu poolt hetkel tõlgitavast esseest.

Tundub ikkagi, et ma pean lähemal ajal kogu Osanwe-kenta ära tõlkima - see on ülimalt fundamentaalne adumaks korrektselt erinevaid dilemmasid Tolkieni loomingus.

Pengolodh väidab, et kõik meeled (sáma, mitm. sámar) on oma algupäralt võrdsed, kuid erinevad võimekuselt ja tugevuselt. Igale meelele on loomuomane otseselt tajuda teist meelt, kuid see tajumine piirdub teise meele eksistentsi teadvustamisega (miski, mis erineb temast endast, kuigi on oma olemuselt sarnane) väljaarvatud juhul, kui mõlemad osapooled avaldavad tahet enamaks (Märkus 1). Sellise tahte ulatus ei pea siiski olema mõlemal osapoolel võrdne. Tähistades ühe meele tähega G (külaline) ja teise tähega H (vastuvõtja), peab G näitama üles tahet H vaatlemiseks. G on suuteline omandama teadmisi H kohta isegi siis, kui H ei avalda otsest tahet neid avalikustada: G tegevus on edukas, kui H on lihtsalt „avatud“ (láta, mitm. látie). See asjaolu on Pengolodhi arvates antud teema kontekstis kõige olulisem.

Avatus on meele loomuomane ja tavaline seisund (indo) juhul, kui ta ei ole mingi tegevusega hõivatud (Märkus 2). "Arda Unmarred" seisundi puhul (ideaalseisund, milles puudub Kurjus) on avatus meele normaalseisund. Meel võib olla ka „suletud“ (pahta), kuid see eeldab teadlikku tahet - soovimatust (avanir). Seda võib rakendada nii G kui ka G ja teiste meelte suhtes korraga ning võib seisneda tagasitõmbumises täieliku privaatsuse seisundisse (aquapahtie).

Kuigi Arda Unmarred seisundi puhul on avatus meele normaalseisund, on meelel loomuomane õigus sulguda, mille teostamiseks on igal meelel täielik ja sõltumatu võime. Sellise soovimatuse poolt tekitatud barjääri ei suuda läbida mitte keegi (Märkus 3).

Never mind.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 13:06 
Eemal
Keskmaa Ordu Südametunnistus
Tegelase avatar

Postitused: 4695
Tsiteeri:
Sellise soovimatuse poolt tekitatud barjääri ei suuda läbida mitte keegi

see tähendab, et ei Sauron ega Morgoth saanud ronida oma vangide pähe ja sealt infot välja koukida ja sellest tulenevalt pididki nt. kasutama füüsilist piinamist, ähvardamist ja muud säärast, saan ma õigesti aru?

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,
pilkavalt irvitab taevas.

kelner? midagi verist ja rrrrromantilist mulle, paluks

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 13:22 
Eemal
Ordurüütel, Elrondi Koja Sinine Emand
Tegelase avatar

Postitused: 9501
Aga palantiri kaudu?

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 22. september 2006, 14:48 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Tsiteeri:
see tähendab, et ei Sauron ega Morgoth saanud ronida oma vangide pähe ja sealt infot välja koukida ja sellest tulenevalt pididki nt. kasutama füüsilist piinamist, ähvardamist ja muud säärast, saan ma õigesti aru?

Põhimõtteliselt küll. Kui vangil oli piisavalt tahet oma meel "lukustada", siis võisid Melkor ja Sauron ainult käsi laiutada ning "ilmalikke" meetodeid nende peal rakendada.

Tsiteeri:
Aga palantiri kaudu?

Tuletan meelde, et Sauron ei suutnud Denethori murda palantiri vahendusel. Ta lihtsalt manipuleeris teda sellega, et näitas üle palantiri Denethorile asju, mis tegelikult aset ei leidnud.

Sarumaniga oli lugu mõneti keerulisem. Siin oli tegemist olukorraga, kus Saruman oli juba nn. langenud ning temas puudus piisav tahe ja soov Sauroni mõjule vastu astuda - pigem ta suisa soosis seda - olles endast vägagi heal arvamusel avas oma meelt lootes nii ka Sauroni tegemiste kohta rohkem teada saada.

Tolkieni loomingus on see motiiv väga levinud - mida puhtam on isiku vaim, seda raskem ("lukustatud" meele korral - võimatu) on kurjusel seda korrumpeerida. Heaks näiteks see, kuis vangistusest vabanenud Melkor üritas vanjaritega suhelda, aga kuna nad elasid Puude vahetus läheduses olles seetõttu ülimalt "puhtad", siis saatsid nad Melkori pikema jututa pikalt.

Tihti tehakse see viga, et aetakse sassi kaks asja, mis on fundamentaalselt erinevad:

a) meele allutamine teise meele tahtele (ülaltoodud tsitaat);

b) kõnekeele/loitsude kasutamine manipulatsiooniks.

Need on kaks eri asja - viimast kasutas ohtralt m.h. Melkor ja ka Feanor. Keelt kasutas muide ka Luthien Melkori vastu ja Finrod ning Sauron oma kuulsas kahevõitluses.

Never mind.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 03. oktoober 2006, 21:10 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 534
Asukoht: Mängupõrgus. Kuid mul on karvane tunne, et olen hoopis viimsis. Ja et olen Põhikooli õpilane.
Aga kuidas siis Grima Theodeni ära nõidus? See ju oli omamoodi meelekontroll. KAs tõesti suurel pealikul nagu Theoden ei olnud tahet oma meelt nõiduste eest lukustada?

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 03. oktoober 2006, 21:14 
Eemal
Ordurüütel, Elrondi Koja Sinine Emand
Tegelase avatar

Postitused: 9501
Arvan, et siin ei olnud tegemist nõidumise, vaid lihtlabase valetamise, vassimise, tegelikkuse varjamise ja muu säärasega.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 03. oktoober 2006, 21:16 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Loitsimine ja kõnekeele kasutamine manipulatsiooni eesmärgil on teine tera, kui kellegi meelde tungimine tahte vastaselt ja sääl näiteks mõtete lugemine (see on võimatu).

See oli ka põhjus, miks Morgoth oma alluvaid pelgas - ta võis neid küll hirmu ja tahtejõuga oma haardes hoida, kuid kunagi ei suutnud ta lõplikult neid nn. "läbi näha".

Erinevalt normaalsuhtlusest näiteks haldjarahva seas, kus meeled olid reeglina üksteisele avatud.

Never mind.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 05. veebruar 2007, 20:06 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 208
Azaghâl kirjutab:
See oli ka põhjus, miks Morgoth oma alluvaid pelgas - ta võis neid küll hirmu ja tahtejõuga oma haardes hoida, kuid kunagi ei suutnud ta lõplikult neid nn. "läbi näha".

ma ei saa sellest aru, Valarina(mis sest et langenud valarina)oleks ta võinud ükskõik millise oma alama(võibolla va. Sauroni)kasti kolkida.Või olen ma asjast valesti aru saanud(jälle).

Surely you, but never I!

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 05. veebruar 2007, 22:48 
Eemal
Keskmaa Ordu Relvakandja
Tegelase avatar

Postitused: 1438
Aga mis ropp vaev ja jama see oleks ju olnud. Vaenlasi oli tal küllaga juba nii või naa.

Üles
 Profiil  

Postituse teema:
PostitusPostitatud: 06. veebruar 2007, 00:39 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Pakun, et ta "kolkis oma alluvaid kasti" muuseas igapäevase tegevuse raames.

Never mind.

Üles
 Profiil  

Näita postitusi vastavalt:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta  [ 34 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Vaata tegelaste toimetusi

Tegelased siin foorumis: Mitte ühtegi rändurit ja 1 tundmatu seikleja

Sul puuduvad õigused uute teemade algatamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused postitustele vastamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused oma postituste muutmiseks siin foorumis
Sul puuduvad volitused oma postituste kustutamiseks siin foorumis