PEIDETUD KUNINGRIIK

Öötaeva säravate tähtede all
Praegu on 15. august 2018, 19:08

Kõik ajad on GMT + 2 tundi
Tee uus teema Vasta  [ 1 postitus ] 
Autor Sõnum
 Postituse teema: Keskmaalised tantsud
PostitusPostitatud: 12. juuni 2009, 12:54 
Eemal
Ordumeister
Tegelase avatar

Liitunud: 21. juuni 2005, 21:32
Postitused: 2935
Asukoht: Eryn Lasgalen
kuna ballide jaoks leiutatud Keskmaa tantsud on üllatuslikult levinud ja väga ootamatud inimesed teatavad, et nad neid oskavad, ja et Beleriandi Lugude viimasel mängul tulevad need samuti tantsimisele, panen siia üles õpetused.

niisama tantsimiseks.

õppevideod on suures osas vananenud, nii et praegu peate leppima kuiva kirjeldusega.


Vantala tánawë (noldorite tants) - NB! Numenori maskiballil seda tantsu ei tantsita!
See on aeglane tervitustants taktimõõdus 1/3. Partnerid seisavad näoga ühes suunas kõrvuti ning asetavad käe üle selja teineteise pihale. Vaba kätt hoiab mees puusal ning naine seelikusiiluga kõrval. Vaadates üksteisele lahkelt otsa, kõnnitakse äärmiselt aeglasel valsisammul mööda tantsupõrandat, alustades paremate jalgadega: P ette, V ette, P juurde, V ette, P ette, V juurde jne. Kui kohtutakse mõne teise paariga, siis hetkeks peatudes noogutatakse tervituseks ning möödutakse paremalt. Peatumine, noogutamine ja möödumine võtab kolm lööki ehk ühe takti.


Suiwaith (noldorite tants)
Linnarahva armastatud lõbus tants kiires ¼ taktimõõdus. Partnerid seisavad kõrvuti, kuid näoga vastassuundades. Lähem käsi asetatakse partneri vastasõlale ning vaba kätt hoitakse puusal või vabalt õhus, neiu võib seelikut üleval hoida. Kaheksa jooksusammu tehakse ühes suunas (kumbki oma näo suunas ehk siis tehakse teineteise ümber ringe) ning kaheksa vastassuunas, pöörates end kiirelt ringi ning vahetades ka kinnihoidmiskätt. Siis pöördub neiu näoga samas suunas kui noormees ning võetakse käest kinni. Järgmised sammud tehakse nõnda: esimese rütmilöögi ajal kui neiu on just pöördunud, „maanduvad“ mõlemad paarilised paremale jalale, vasakut jalga taha õhku viies; teise löögi ajal hüpatakse keharaskus vasakule jalale ning visatakse parem ettepoole õhku, kolmandaks löögiks tuuakse parem jälle maha ning vasak visatakse taha õhku, neljanda ajal vasak maha ja parem ette õhku. Siis järgnevad sammud külje suunas – maandutakse paremal jalal, mis oli õhus ja vasak visatakse kõrvale (vasakule) õhku, teise rütmilöögi ajal hüpatakse keharaskus vasakule jalale ja parem visatakse kõrvale õhku, kolmanda löögi ajal hüpatakse keharaskus paremale jalale ja vasak visatakse kõrvale õhku, neljanda löögi ajal keharaskus vasakule jalale ja parem kõrvale õhku. Siis pööravad mõlemad paarilised teist pidi, maandudes paremale jalale (pööre „sissepoole“ ehk oma paarilise suunas) ja vahetades kinnihoidvat kätt. Kordub sama: neli lööki ettepoole ja neli pendeldust kohapeal. Nüüd lastakse kätest lahti, pöördutakse kiirelt üksteise suunas, asetatakse käed õlgadele nagu tantsu alguses ja algab jälle otsast peale 8 jooksusammu…


Lagor al Lalaith (noldorite tants)
See on kiireneva rütmiga ¼ taktimõõdus tants, mida tantsitakse paariti, kuid paarid on kolonnis või ringis. Partnerid seisavad näoga vastamisi ning võtavad käed keskel ristseongusse. Nelja ristsammuga (so üks jalg teise alt, pealt, alt ja pealt) liigutakse algul päripäeva (mehed vasakule, naised paremale). Alustatakse liikumissuuna poolse jalaga kõrvale astest ja siis teine jalg esimese taha. Ja siis nelja ristsammuga tagasi, uuesti päripäeva, uuesti tagasi. Paigal seistes tehakse neli käteplaksu ning surudes paremad peopesad vastamisi, vahetatakse nelja sammu abil kohti, möödudes teineteisest vasakult. Veel neli käteplaksu ning vasakud käed ning möödumine paremalt poolt. Otsast peale.

Mae Govannen (noldorite tants)
Aeglane ¼ taktimõõdus väärikas ringtants. Tantsu algul moodustavad naisterahvad sisemise ringi ning vaatavad väljapoole, meesterahvad aga välimise ringi ning vaatavad sissepoole. Keeratakse end päripäeva (ehk meeste jaoks vasakule, naiste jaoks paremale) ning tõstetakse keskmised käed, peod vastamisi, kõverdatud küünarnukkidega kergelt üles. Neli sammu kõnnitakse päripäeva, siis vahetavad neiud kätt ning külge ja nelja sammuga vahetavad partnerid koha (naised satuvad välisringi, mehed sisemisse). Neiu vahetab uuesti kätt ning külge kohavahetuse kahe viimase sammu ajal ja taas keskmisi käsi koos hoides sammutakse neli astet vastupäeva. Viimase sammu ajal laskub noormees ühele põlvele. Neiu kõnnib kuue sammuga (1-2-3-4-1-2) päripäeva ümber tema ning viimase kahe rütmilöögi ajal (-3-4) tõuseb mees püsti, aga naine teeb kaks käteplaksu. Siis teeb kumbki kaks astet (kord parema, kord vasaku) külje suunas (P kõrvale, V juurde), nii et satub uue partneri ette ja tervitab teda kummardudes ja käsi rinnal ristates kahe rütmilöögi ajal (Mae Govannen). Kiirelt pöördutakse jälle ringi suhtes päripäeva (naised on nüüd välisringis ning mehed sisemises) ning alustatakse otsast peale. NB! Kui naised on välisringis, astuvad kõik kaks sammu paremale, aga kui mehed on partnerivahetuse ajal välisringis, siis vasakule, muidu on rahvas järgmisel korral tagasi endiste partnerite juures.

Vanta vilyanna (sindarite tants) - NB! Numenori maskiballil seda tantsu ei tantsita!
Seistakse näoga vastamisi, käed ristseongus, naistel parem käsi pealpool. Liigutakse 1 sammuga paremale, kohapeal sammutakse 2-3-4 ja tagasi astudes vastakuti olles tipid jalaga 2-3-4. vasakule samamoodi astud ja tipid 2-3-4 ning tagasi. Järgmiseks tüdruk keerutab käte läbi (1-2-3-4) ja samamoodi tagasi, et käed oleksid uuesti ristseongus. Edasi asetatakse paremad käed umbes peakõrgusel kokku, astutakse üksteisele lähemale 1-2 ja kaugenetakse 1-2, sama vasaku käega. Parema käega partneri käest kinni hoides neiu keerutab (1-2-3-4), sama vasaku käega. Uuesti kõik algusest peale.

Merya liltalë (sindarite tants)
Haldjate lõbus tants on lihtne ringtants. Pole oluline, et mehed ja naised seisaksid üle ühe, ringis hoitakse käest kinni sellelt, kes parajasti kõrvale satub. Alustatakse liikumist paremale poole ristsammuga vasak jalg parema taha (vasak jalg käib risti kord parema alt, kord pealt, esimene rist alt) - neli risti paremale (8 sammu siis), siis vahetatakse suunda ja minnakse neli risti vasakule (jällegi 8 sammu). Siis neli sammu ringi keskele, käed üles keskele kokku tõstetud, ja jälle neli sammu välja - nii kaks korda. Siis neli käteplaksu ja keerutus ümber iseenda paremale poole(neli lööki), jälle neli käteplaksu ja keerutus ümber iseenda vasakule poole. Ja jälle kõik algusest peale: 8 sammu paremale...

Geatgaldor (inimeste tants)
Tants on neljases taktimõõdus (üks-kaks-kolm-neli, üks-kaks-kolm-neli jne)
1. Noormehed ja neiud võtavad kahte ritta – meessoost ühele poole ja naissoost teisele.
2. Tantsimine alaku! Mõlemad astuvad edasi üksteisest mööda paremalt poolt (enda paremalt) parem jalg, vasak, parem. Jätavad parema jala paigale ning keeravad end 180 kraadi, vasak jalg liigub sujuvalt taha (mida kunstipärasem, seda vahvam)– Möödaminekul sattudes vastamisi, tuleks keerata sammu tegemisel korraks näoga paarilise poole.
3. Jõudnud teisele poole, kust paariline eelnevalt tuli, sooritakse liikumine uuesti, möödudes paremalt.
4. Sattudes tagasi alustamise poolele, hakatakse astuma parema jalaga. Tehakse kaks sammu, nii et satutakse paarilisega kõrvuti-paremad küljed koos. Asetatakse paremad käed peakõrgusel kokku, nii et küünarnukid ka jäävad vastakuti kokku ning tehakse 6 sammuga üks ring ümber kesktelje.
5. Käed jäetakse kokku, aga tõstetakse üles sirgeks ning neiu teeb keeru paremale poole käealt läbi 3 taktiga ja astub viimase takti ajal sammukese paarilisest eemale, ehk siis natuke tahapoole. Paremad käed jäävad kogu aja ühendatuks. Tekib kolmnurkne värav. Kõige parem oleks selle "kolmnurga" hoidmisel vaid mõnest sõrmest haarata – nii on mugavam keerutada ja teistel rohkem ruumi väravast läbi minna. Paarilised on taas kohtadel, kus nad alustasid kõige alguses (osa 1).
6. Kõik paaridesse jaotunud tantsijad hoiavad omavahel käsi üleval. Moodustub spaleer või tunnel või värav, kuidas kellele. Kõige äärmine paar tüdrukute järgi vaadates vasakult alustab sisseliikumist (sel ajal ei ole tarvis jälgida taktimõõtu). Väravad pole aga hiiglaslikud, nii et enne võiks liikuda naisterahvas, siis mees. Jõudnud teisele poole, hoiate käsi väravas ja liigute sujuvalt vasakule poole edasi, et kolonn jõuaks tagasi alguskohale.
7. Jõudnud samadele kohtadele nagu osas 1, alustatakse kõike seda otsast peale.

Haradi ring (inimeste tants) - NB! Numenori maskiballil seda tantsu ei tantsita!
Seistakse ringis, käest kinni, neiud oma paarilise vasakul käel. Alustatakse neli sammu sisse, neli välja, veelkord neli sisse, neli välja; siis lastakse kätest lahti ja neiud astuvad neli sammu sisse, neli välja. Siis noormehed neli sammu sisse (neljanda peal käteplaks), siis pööratakse end näoga väljapoole ja nelja sammuga astutakse oma paarilise ette. Noormehed jäävad siseringi. Mõlemad teevad parema jalaga löögi üle teise jala vasakule (löök: üks, jalg kõrvale: kaks) ja vasaku jalaga üle teise jala paremale (löök: kolm, jalg kõrvale: neli). Nii kaks korda. Siis võtavad paarilised kätest kinni ja 16 löögi peale keerutatakse üksteist – nii et ikka hoo sisse saab :). Seisma jäädakse samuti nagu keerutamist alustades – noormehed sees, neiud välisringis. Kätest lahti ei lasta ning hakatakse astuma vastupäeva 16 sammu. Viimase 2 sammu ajal lastakse kätest lahti ning noormehed keeravad end näoga ringi keskele, partnerist vasakule - nüüd on noormeestel uus partner vasakul käel. Võetakse kätest kinni ja algusest peale.

Hringarlid (inimeste tants)
Jälle üks ringtants nelja peale. Neiud välisringis, noormehed sees. Käest kinni hoides (noormehe parem käsi jääb käteristis pealepoole – ehk siis tüdrukute parem ja poiste parem käsi on ühendatud ja vasakud ka) alustatakse liikumist vastupäeva 8 sammu, siis vahetatakse suunda (aga käest lahti ei lasta) ja jälle 8 sammu tagasi. Siis keeratakse näod vastamisi ja lastakse kätest lahti ning astutakse nelja ristsammuga endast paremale, alustades parema jalaga kõrvale astest. Neljas samm risti üle teise jala või kerge löök vastu maad. Tagasi samamoodi neli sammu. Nüüd astutakse nelja sammuga oma partneri selja taha (möödudes vasakult) ning nelja sammuga jälle välja, kuid veidi rohkem paremale, nii et seistakse uue paarilise ees. Ning uue partneriga otsast peale.

_________________
"nii maius kui ka muusika," ütles rebane, kui ta torupilli järas.


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi vastavalt:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta  [ 1 postitus ] 

Kõik ajad on GMT + 2 tundi


Vaata tegelaste toimetusi

Tegelased siin foorumis: Mitte ühtegi rändurit ja 1 tundmatu seikleja


Sul puuduvad õigused uute teemade algatamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused postitustele vastamiseks siin foorumis
Sul puuduvad õigused oma postituste muutmiseks siin foorumis
Sul puuduvad volitused oma postituste kustutamiseks siin foorumis
Sul puuduvad volitused manuste lisamiseks siia foorumisse

Otsi :
Mine :  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group