PEIDETUD KUNINGRIIK

Öötaeva säravate tähtede all
Praegu on 19. juuni 2018, 23:50

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Tee uus teema Vasta  [ 57 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4
Autor Sõnum
 Postituse teema: Re: Jää ja tule laul Eestis
PostitusPostitatud: 05. jaanuar 2010, 12:31 
Eemal

Postitused: 47
Hmm, ma just vastupidi. Ja ma ütlen ka miks. Tolkien on kuidagi liiga aateline ja lihtsakoeline. Grrm on sotsiaalselt usutavam.
Muidugi materiaalse maailma kirjelduste kohapealt on just täpselt vastupidi :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05. jaanuar 2010, 13:48 
Eemal
Keskmaa Ordu Südametunnistus
Tegelase avatar

Postitused: 4695
Minu meelest vahet pole.
Tolkien lihtsalt ei kirjelda igasuguseid võikamat sorti asju ja kireb aeg-ajalt teemadel "see oli kõikse kurvem lugu, mis iganes nähtud" nagu vana lugulaulik ikka. Martini tegelased jälle ei ole enamasti nii kompromissitult ja üheselt pahad. Tolkien kannab põhimõtteliselt suure hulga olevusi lihtsalt maha kui "mustad" ja kogu moos.
Aga kui vaadata sündmusi, siis need on täitsa ühevõrra ebameeldivad ja mulle isiklikult suurt vahet poleks, kas mu küla pannakse põlema ja mind ennast aetakse ora otsa kamba orkide või G. Clegane'i juhitud väesalga poolt.
Samas, võimalus vedamiseks ehk siis shanss elada mõnes teises külas on olemas mõlemas maailmas.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,
pilkavalt irvitab taevas.

kelner? midagi verist ja rrrrromantilist mulle, paluks

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05. jaanuar 2010, 14:43 
Eemal
Ordumeister
Tegelase avatar

Postitused: 2935
minu jaoks määrab kõik asjaolu, et HALDJAID ei ole olemas GRRMi maailmas.

mitte et ma tahaks nii väga olla haldjas, vaid et mul on vaja teadmist, et maailmas, kus ma elan, on olemas haldjad. soovitatavalt sellised keskmaalikud haldjad.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 05. jaanuar 2010, 21:06 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Postitused: 7592
Just selle aatelisuse tõttu ma ehk isegi kaaluks Keskmaad. Samas on muidugi selge, et orkide sadism ei jäänud Martini antikangelaste omale sugugi alla. Ja eks kirjeldatu kontekstis see eemaletõukavus ju tekibki - Martinit lugedes võiks sama hästi tahta elada Darfuris või Põhja-Koreas.

Mis puutub GRRM-i maailma sotsiaalsesse usutavusse, siis ma ei tihkaks sellega päris nõustuda. Pigem nendin, et see on ilmselgelt over the top - sellistel alustel ei saa ükski jätkusuutlik ühiskond püsida. Martini loode peategelased on üks suur punt võimuahneid hädavareseid ja odratolguseid. Isegi need, kel mõistust, kasutavad seda täiesti arusaamatul kombel. Kõik lõhuvad, keegi midagi ei ehita. Ainus erand, kes tuleb hetkel meelde on Tyrion. Tema on lahe sell ja talle ma saadaks jõulukaardi.

Haldjad - need on ka Martinil täiesti olemas (children of the forest). Tõsi küll - nad elavad Põhjas ja end eriti näole ei anna. Samas jällegi - Kolmanda Ajastu Keskmaal oli sama seis.

Never mind.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06. jaanuar 2010, 09:33 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 2035
Sest see on tõsi. Eriti kui oled naine. :P Samas, kui aus olla, siis ei tahaks tegelikult Tolkieni maailmas ka elada. (Aga see on antud foorumis vist juba ketserlikkus.)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 06. jaanuar 2010, 19:16 
Eemal
Ordurüütel, Elrondi Koja Sinine Emand
Tegelase avatar

Postitused: 9501
Hoarmurath kirjutab:
Sest see on tõsi. Eriti kui oled naine.

Vabanda, ei mõistnud Su postitust päris selgelt.
Kas sellest tuleb aru saada, et naisterahvana eelistaksid elamiseks Keskmaad, mitte Westerosi?
Ja kas mehena eelistaksid siis Westerosi?

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 07. jaanuar 2010, 15:44 
Eemal

Ma ei ole eriti nõus Azaghaliga, ühiskonna aluste kohta sellise järelduse tegemine on üsna meelevaldne. GRRM-i Jää ja Tule laulu raamatutesarja kogu tegevustik leiab ju aset suhteliselt piiratud ajavahemikus, paari aasta jooksul. Enne seda on olnud ajastud täis sõdasid, mahapõletamisi, ülesehitamisi, külvamisi ja lõikamisi, pulmi ja matuseid. Ja pole mingit alust eeldada, et edaspidi ei saa samamoodi olema. Jätkusuutlikkust kuipalju.

Pealegi nii foraging kui põletatud maa taktika, rääkimata marodöörlusest ja rüüstamisest ei ole ka planeedil maa sõjapidamises võõrad võtted. Peale Põhjasõda oli ka eesti suht inimtühi paik.

Tolkien ei ole sõjavägede varustamist ju eriti puudutanud. Hetkel meenub vaid, et viie väe lahingu juures on kirjas, kuidas päkapikud tassisid raskeid pampusid oma varustusega turjal. On kellelgil andmeid väita, et näiteks Fingolfini väed üle mere tulles end samamoodi hõivatud maid rüüstades ei toitnud? Hallhaldjad igatahes suhtusid väikepäkapikesse kui loomadesse, ka kui jahiloomadesse (huvitav kas ka kui söödavatesse?).

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 08. jaanuar 2010, 10:32 
Eemal
Tegelase avatar

Postitused: 2035
See tähendab seda, et naisena on Westeroses veel halvem elada kui mehena, aga ka Keskmaal ei oleks inimnaisena olla eriti hea. Arvestades seda, et Eowyn oli pigem erand kui reegel ja et ma olen ülikriitiline feminist. Mis ei tähenda seda, et ma poleks teda väikse tüdrukuna idoliseerinud loomulikult.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09. jaanuar 2010, 02:23 
Eemal
Tegelase avatar

Pöördudes tagasi teema juurde - mõned nimed on eesti keeles palju ilusamad.
"Casterly Kalju" on sõnapaar, mis pani mu sisemuse paljalt kõla jõul iharalt surisema, "Casterly Rock" on.... lihtsalt üks nimi.

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09. jaanuar 2010, 14:23 
Eemal
Paadunud tolkienist
Tegelase avatar

Postitused: 7592
Ma ei oleks nii kategooriline enda väidetava meelevalduse osas.

Sarja kulg võib ju tõesti katta vaid 2-3 aastat, kuid jutu käigus avaneb meile maailma ajalooline taust. Kui vaadata näiteks Targaryenide dünastiat Westerosis 300 aasta vältel, siis olid pooled neist metsikud sõgedikud, kes nottisid nii rahvast kui ka üksteist. Need väikesed infokillud, mis meil on muistsest Valyriast võivad eeldada sama. Sarnaselt võib öelda ka mõnede teiste suuremate Westerosi perekondade ja ka idarahvaste kohta (näiteks Dothraki kohta ütleb GRRM otsesõnu, et nad pole aastatuhandete jooksul mitte midagi ehitanud, vaid ainult tapnud ja vägistanud).

Samas mööngem, et kaugema ajaloo kohta puudub tõesti piisav taustinfo, et pidevat kaost ning häda ja viletsust eeldada.

Never mind.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 09. jaanuar 2010, 23:09 
Eemal

Mongolid ei olnud ka just tuntud oma ehitamiskalduvuse poolest. Aga see selleks.

Ma ei soovinud sugugi kategooriline olla :)
Ma lihtsalt väitsin, et selleks, et midagi hävitada ja lõhkuda, peab see miski enne loodud ja ehitatud olema. Ja GRRM isegi puudutab ka seda temaatikat. Taasülesehitamist.

Casterly Rock: mulle lõi see nimi mulje lauskmaal kõrguvast võimsast üksikul kaljul olevast lossist, kus kalju ise on justkui juba lossi ja kindlustuste osa (sõnast castle tulenevalt ilmselt). Paljudel kohtadel Westerosis on nimedel ju juba GRRM-i poolt sisu või legend taga (Storm's End, Dragonstone, Winterfell), ehk siis mulle jäi mulje, et tal ongi reeglina mingi konkreetse tausta või tähendusega kohanimed. Isegi kui ta neid lahti ei seleta.

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 10. jaanuar 2010, 00:27 
Eemal
Tegelase avatar

Tõenäoliselt on asi selles,et
a) ma haiglaselt armastan algriimi
b) tunnetan eesti keele varjundeid ikkagi palju paremini kui ühegi võõrkeele omi

Tera paremas käes,
jalge all lõriseb maa,

Üles
 Profiil  

Näita postitusi vastavalt:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta  [ 57 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4

Kõik ajad on GMT + 2 tundi

Vaata tegelaste toimetusi

Tegelased siin foorumis: Mitte ühtegi rändurit ja 1 tundmatu seikleja

Sul puuduvad õigused uute teemade algatamiseks siin foorumis